Zelí má u nás
zelenou!
Základ naší kuchyně
Zelí je v Evropě známé už od starověku, kdy si ho staří Římané pochvalovali jako pochoutku se spoustou blahodárných účinků na náš organismus. Při objevných cestách se dávní mořeplavci chránili požíváním kysaného zelí před kurdějemi, nemoci z nedostatku vitamínů. V našich končinách se zelí pěstuje a konzumuje odjakživa a není tak divu, že patří k základním stavebním kamenům tradiční české kuchyně.
České zelí, půl zdraví
Zelí je mnohem víc než jen pochoutkou na našem talíři. Je to nenápadný a přitom obdivuhodný ochránce našeho zdraví. Aktivuje metabolismus sacharidů, stimuluje nervy a mozek, zlepšuje náladu a koncentraci, uvolňuje napětí, podporuje spánek a posiluje imunitní systém. Také povzbuzuje krvetvorbu, aktivuje okysličování buněk, stimuluje pigmentaci pokožky a vlasů, podněcuje růst buněk a zvyšuje libido.
Každá hlávka se počítá
Zelí je podobně jako všechny brukvovité plodiny náročné na výživnou půdu. Pro České pole ho pěstuje společnost Agrokomplex Ohře a.s. z Bohušovic nad Ohří, v oblasti soutoku řeky Ohře a Labe. Pro výrobu kysaného zelí je nutné vybrat speciální krouhárenské odrůdy, které mají zcela specifické vlastnosti a odlišné nároky na způsob pěstování, ošetřování a sklizně. Optimální velikost hlávky je 5 – 9 kg.